• Ново
Sesto Libro де Madrigali

Sesto Libro де Madrigali

DEN 287.52

Износот
Во форма достапна за нарачката

Карло Gesualdo (1566-1613) е една од најпознатите фасцинантен композитори.Тоа е тешко да се избега на искушението да се видат во неговата madrigals мачат одраз на неговата психа, почнувајќи со убиството тој го извршил во 1590, кога тој се наоѓа неговата прва сопруга Марија d'Avalos во бесрамна прељуба со нејзиниот љубовник Fabrizio Carafa.На madrigals на петтиот и шестиот книги се да Gesualdo што црни слики се да франциско гоја : работи изработени во состојба на самотија, без ограничување на уметникот имагинација, роден во ограден простор и се користи за да се движат наоколу во нивните gloom.Gesualdo е шестата книга на madrigals содржи некои од повеќето невообичаени хармонично размислување во историјата на Западната музика – тоа живее на работ на модалитет, својата хроматска линии формирање хорда прогресии дека сè уште звучи свежо и непредвидливи да модерна уши.

Особините

Купувачите избираат и